stowarzyszenie pisarzy warszawa

zaprasza na spotkanie z

 

GRZEGORZEM WALCZAKIEM

 

i prezentację nowego tomu

 

Hellada zastygła w mit

 

i innych utworów

 

 

Prowadzenie Piotr Müldner-Nieckowski

Czytają: Henryk Talar oraz Maciej Staniewicz

Przy fortepianie Marcin Nierubiec

 

 

Zapraszamy do Domu Literatury

przy Krakowskim Przedmieściu 87/89

 

we wtorek 16 października 2018 r.  o godz. 18.00

prejs17

Klub Księgarza

zaprasza na wieczór promocyjny książki

dr. Jacka Kurka

pt.: „Dźwięki światłem opowiadane.

Muzyczność malarstwa Marii Wollenberg-Kluza”

wieczór poprowadzi

Krystyna Gucewicz

Warszawa, Rynek Starego Miasta 22/24

18 października 2018 r. godz. 18:00 (czwartek)

Z AKCENTEM NA… 60-LECIE PRACY TWÓRCZEJ

18 października 2018 r., o godz. 17.00, w Auli Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie odbędzie się niepowtarzalne spotkanie ze szczecińskim pisarzem marynistą, kpt. ż.w. EUGENIUSZEM DASZKOWSKIM, który w tym roku obchodzi swój JUBILEUSZ 60-lecia twórczości literackiej, poświęconej przede wszystkim promocji marynistyki polskiej i morskiego Szczecina.

Niezwykle rzadko w naszym środowisku literackim Szczecina zdarzają się takie jubileusze. Kapitan Eugeniusz A. Daszkowski debiutował w 1958 na łamach „Głosu Szczecińskiego” opowiadaniem Ostatni papieros. Przez 60 lat pracy literackiej poświęconej przede wszystkim morzu, napisał i wydał ponad 25 książek. Jubilat od ponad 40 lat należy do szczecińskiego oddziału ZLP, w którym był również prezesem. Jest aktywnym twórczo pisarzem, o czym świadczą wciąż wydawane nowe książki. Promowana na jubileuszowym wieczorze pozycja literacka, to wybór reportaży pt. Marynarze i celnicy.  (…) Pisarz marynista kreśli słowami (w swoim indywidualnym, mocno ascetycznym stylu) własną panoramę z marynarskiej przeszłości pracownika szczecińskiego PŻM. Obraz jak z mapy: od Montevideo po Murmańsk, od afrykańskich główek i masek z portów Czarnego Lądu po wędkowanie węgorzy w fiordach Norwegii. Rejestruje pobyty w Hawanie i w Rydze, by pokazać stereotypy zachowań właściwe dla tak odległych kultur, które łączą tylko polscy marynarze. Ironiczną kreską przerysowuje postaci nieudolnych celników i koloryzuje z humorem sprytnych polskich marynarzy(…).

zaduszki 20

 

Filozoficzne aspekty literatury

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Filozoficzne aspekty literatury, która odbędzie się w dniu 26 października 2018 roku w Lublinie.

Celem Konferencji jest integracja pracowników naukowych, doktorantów i studentów, którzy zaprezentują własne rozpoznania dotyczące szeroko pojmowanej obecności filozofii w obrębie literatury. Udział w Wydarzeniu umożliwia wymianę poglądów i doświadczeń naukowych w gronie osób reprezentujących takie dziedziny nauki jak literaturoznawstwo i nauki pokrewne oraz filozofia. Konferencja jest realizowana z inicjatywy Fundacji na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL oraz Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.