Świat sztuki jest dla wszystkich

 

Danuta Kobylecka            Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie przyzwyczaiła mieszkańców miasta do ciekawych spotkań artystycznych.

Przedpołudnie poświęcone było młodzieży szkolnej, która wystąpiła w koncercie „Wszystko gra” - uczniowie Prywatnej Szkoły Muzyki Rozrywkowej Romana Gila. Przedszkolaki zaprezentowały „Brzydkie kaczątko” w pantomimie. Była i etiuda teatralna „Aschenputel”. I „Cudnalińscy” – wielki mały teatr. Wszystko przy pełnej widowni.

            Popołudniowa część; to wernisaż malarstwa Jadwigi Krawczyk urodzonej w 1954 roku w rodzinie robotniczej. Nie posiadającej wykształcenia w kierunku malarstwa, ale wiele lat zawodowo zajmującej się projektowaniem wnętrz. Zafascynowana malarstwem prof. .Moniki Kamińskiej malarki i wykładowcy na Uniwersytecie Opolskim. Dziś jej uczennica. Uwierzyła w siebie, tematem prac Jadwigi jest człowiek - jego ciało, emocje. Wdzięcznym tematem są akty kobiece pełne delikatności. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.

            Klamrą spinającą całość był wieczór autorski Danuty Kobyłeckiej. Poetka przedstawiła swoją drogę twórczą od debiutu, do którego namówiła ją Janina Muzyka –Łopuch .Poprzez pierwszą recenzentkę dr Daniele Długosz - Pencę. Nieżyjących Wiesława Malickiego i Zygmunta Dmochowskiego (poetów symbolizowały dwie zapalone świece). Harrego Dudę - redaktora książki biograficznej o patronie szkoły i Franciszka Vsetickę wykładowcę Uniwersytetu w Ołomuńcu, który biografię przełożył na czeski. Młodzież zaprezentowała wiersze wymienionych poetów. Przerywnikiem muzycznym był koncert szopenowski w wykonaniu Ani Urzędowskiej, laureatki międzynarodowych konkursów pianistycznych. Danuta Kobyłecka to dziś autorka tomów poezji: Z szuflady, Wpisane w moje trwanie, Szczebiot szałamai, Losy i opowieści biograficznej Jerzy Kozarzewski - ślad niezatarty.

            Mury perfekcyjnie odremontowanej szkoły obecnością zaszczycili poeci: Joanna Mossakowska, Romana Więczaszek, Kazimierz Burnat, Edmund Borzemski, podróżnik i poeta Leszek Brągiel oraz niżej podpisany. W salach lekcyjnych odbywały się warsztaty literackie, plastyczne, kulinarne i rękodzieła..

Jerzy Stasiewicz

Pin It