donosy wilno

 

 

 

 

 

Wilno Czesława Połońskiego

 

Polonski WG

Reprodukcja fotograficzna obrazu olejnego Czesława Połońskiego – Włodzimierz Gulewicz

 

W skwarze popołudnia, gdy na wileńskim zamku grał wybitny polski jazzman Włodek Pawlik, w galerii Towarzystwa „Žinija” (Wiecha) przy ulicy Kalwaryjskiej odbył się wernisaż wystawy znanego malarza Czesława Połońskiego. Połoński jest również jednym z nielicznych konserwatorów zabytków na Litwie. Obecnie pracuje przy renowacji pomników na wileńskiej nekropolii Rossa. Ukończył wileńską Akademię Sztuk Pięknych.

Wystawa artysty obejmuje różne lata jego twórczości, jak również ukazuje techniki malarskie, w których tworzy. Czesław Połoński lubuje się w pastelowych barwach i odcieniach. Jego obrazy olejne, akwarele i pastele są jakby za mgłą. Można dojrzeć tu strzeliste wieże gotyku i barokowe kościoły wileńskie, rzeki, młyny, sceny rodzajowe i „biegnące drzewa”. Jak zaznaczył podczas otwarcia wystawy znany rzeźbiarz i medalier litewski pan Kalinauskas, Czesław Połoński lubi malować przyrodę „w ruchu”, zwłaszcza drzewa „muśnięte wiatrem”. Przyjaciel artysty, profesor chemii Marian Grygorowicz wskazał, że obrazy Połońskiego tchną spokojem i mogą się pięknie wkomponować w wystrój biur. Jego akwarele zaś świetnie nadają się do wnętrz domowych, gdyż wprowadzają nastrój harmonii. Na wystawie są eksponowane również akty kobiece w ołówku oraz pastelowy autoportret artysty.

Czesław Połoński jest przedstawicielem polskiego środowiska artystycznego Wilna, jednakże jest ceniony przez litewskich artystów, których liczne grono przybyło na otwarcie wystawy. Należy do Litewskiego Związku Artystów Plastyków i dorocznie uczestniczy w ogólnolitewskiej wystawie akwarelistów oraz w dorocznej wystawie „Tajnego Towarzystwa Rysowników”. Oprócz kolegów plastyków i architektów w otwarciu wystawy uczestniczyło liczne grono przyjaciół i wielbicieli twórczości Połońskiego. Wśród artystów obecni byli m. in. polski malarz młodej generacji Robert Bluj oraz muzycy Jonas Rimantas Klimas i Antanas Jonušas, którzy wykonali litewskie pieśni ludowe i patriotyczne, uświetniając również wernisaż grą na instrumentach ludowych.

 

Pin It