donosy wilno

 

 

 

Wileńska jesień literacka

Rozpoczęła się czytaniem narodowym „Przedwiośnia” w kawiarni „Sakwa” na wileńskim Antokolu, tuż obok słynnego kościoła Św. Piotra i Pawła. Wilnianie wybrali najbardziej komiczne i wesołe fragmenty książki. Czytali wszyscy: nauczyciele, wykładowcy, dziennikarze, przedstawiciele Ambasady RP w Wilnie oraz Instytutu Polskiego. Wydarzenie zaszczyciła obecnością ambasador Urszula Doroszewska.

Październik przyniósł kolejne wydarzenia literackie. 8 X w Muzeum im. A. Puszkina, na malowniczym przedmieściu Wilna Markucie odbył się wieczór autorski niżej podpisanej pod tytułem „Piękno idące przez wieki” pod patronatem stowarzyszenia „Academia Europaea Sarbieviana”. Udział w spektaklu poetyckim oprócz autorki wzięli, poeta i tłumacz literatury, dyplomata Paweł Krupka oraz litewscy artyści z Zarzecza, muzyk Nikodemas Suokalbinis oraz aktorka i tancerka Kotryna Kvedarytė. Licznie zebrana publiczność słuchając poezji w wielu językach oraz oglądając występy artystów mogła się przenieść do XIX wieku – „belle époque”, do salonu literackiego, takiego w jakich czytali swe wiersze Mickiewicz, Słowacki i Puszkin, którego syn Grigorij i synowa Warwara Mielnikowa, rodowita wilnianka, mieszkali w tym dworku, gdzie pozostawili po sobie piękne zbiory naczyń, stylowe meble, kaplicę oraz dwa pomniki wiernych psów myśliwskich – Bena i Żuczka.

24 X miłośnicy poezji i sportu mieli nie lada frajdę. Rano w miasteczku Niemenczyn 30 km od Wilna z inicjatywy Instytutu Polskiego odbył się festyn olimpijski, podczas którego otwarto m. in. wystawę „Gwiazdy sportu w Niepodległej”, a wieczorem w Bibliotece im. A. Mickiewicza miał miejsce wieczór kultury i edukacji olimpijskiej. Wystąpił w nim wybitny poeta Krzysztof Zuchora, a ze sceny zabrzmiała poezja sportowa z krajów, w których odbyły się Igrzyska Olimpijskie. Wilnianie jeszcze oswajają się z wierszem o sporcie, jednak ten rodzaj poezji już drogi rok z rzędu budzi coraz większe zainteresowanie. Utwory w językach oryginalnych prezentowali tłumacze, Paweł Krupka i Agnieszka Masalytė, zaś ich przekłady czytali miejscowi aktorzy. Być może poezja sportowa zagości na dobre na Litwie, zwłaszcza, że na koniec swe utwory o tematyce sportowej przedstawił miejscowy przedstawiciel młodego pokolenia poetów Aistis Žekevičius.

Poezja zabrzmiała również na międzynarodowym festiwalu monospektaklu „Monowschód – bliżej widza”, zorganizowanym przez Liliję i Edwarda Kiejzików. Po raz pierwszy w wileńskim klubie „U medyków”, gdzie po wojnie pod kierownictwem lekarki, dr Strużanowskiej stawiało pierwsze kroki Polskie Studio Teatralne w Wilnie, odbyła się „Noc poezji” z udziałem polskich literatów z Litwy, Polski, Białorusi i Wielkiej Brytanii.

Alina Lassota

 

 

Muzeum Puszkina Gulewicz

 

Alina Lassota i Paweł Krupka na scenie wileńskiego Muzeum Puszkina – fot. Włodzimierz Gulewicz

 

 

wieczor olimpijski

 

Krzysztof Zuchora w otoczeniu uczestników wieczoru olimpijskiego
w Bibliotece Mickiewicza – fot. Włodzimierz Gulewicz

 

U medykow Fratczak

 

Publiczność słucha poezji w klubie „U medyków” – fot. Bartosz Frątczak

 

 

 

Pin It