krakow-foto-donosy

 

 

 

Międzynarodowe Triennale Grafiki

Kraków stolicą światowej grafiki

Wystawa Grafiki fotoOd 6 lipca do 26 sierpnia 2018 r. w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki można oglądać ekspozycję Międzynarodowego Triennale Grafiki - Immersed in Images / „Zanurzeni w obrazach”.

Hasłem 52.edycji Grafiki jest „Nowa Odsłona Wspaniałej Tradycji”. W ramach wystawy zaprezentowano 257 prac autorstwa 115. twórców z 29. krajów świata.

W Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się uroczystość wręczenia nagród Międzynarodowego Triennale Grafiki. Wiceprezydent Andrzej Kulig wręczył Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki 2018. Laureatem nagrody został Karol Pomykała za pracę „Jeden kierunek | One Direction”.

Rok 2018 przynosi nową odsłonę najstarszego międzynarodowego konkursu graficznego w Europie, organizowanego nieprzerwanie od 1966 roku. Kraków po raz kolejny staje się centrum graficznego świata. Wyjątkowa formuła imprezy przyczynia się do promocji światowej grafiki i prezentacji jej najciekawszych zjawisk.

 

 

„Kraków 1900” -wystawa w Kamienicy Szołayskich

Kamienca SzołayskichW Kamienicy Szołayskich ,oddziale Muzeum Narodowego, od 22czerwca 2018r. do 2 czerwca 2019 r. można zwiedzać wystawę „Kraków 1900”. Ekspozycja koncentruje się na atmosferze miasta, życiu mieszkańców, a głównie na sztuce odzwierciedlającej najnowsze europejskie trendy. Obejmuje prace najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku: Teodora Axentowicza, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Konstantego Laszczki, Jacka Malczewskiego, Kazimierza Sichulskiego, Piotra Stachiewicza, Jana Stanisławskiego, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Witkiewicza, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza czy Leona Wyczółkowskiego. Wśród eksponatów znajdują się obrazy i rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie a także grafiki, plakaty, ceramika, tkaniny, ubiory i przedmiot codziennego użytku.

 

 

43. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

Muzyka w Starym KrakowieOd 15 do 31 sierpnia 2018 r., już po raz czterdziesty trzeci, odbędzie się w Krakowie  „Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Starym Krakowie”, który przyciągnie do miasta artystów i zespoły o światowej sławie. „Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych festiwali w Polsce.

Program Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” obejmuje muzykę od najdawniejszej po współczesną. Koncerty odbywają się w różnych zabytkowych wnętrzach starego Krakowa.

Gośćmi festiwalu byli dotąd artyści tej miary, co Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Grigorij Sokołow, Rafael Puyana, Igor Kipnis, zespoły: Philharmonia Quartett, Melos Quartett, Academy of Ancient Music, Canadian Brass, Izraelska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Narodowa, The Hilliard Ensemble, Chanticleer i wielu innych.

Inauguracyjny koncert odbędzie się w środę, 15  sierpnia w Filharmonii Krakowskiej. W fortepianowym recitalu Grigorij Sokołow wykona utwory Josepha Haydna i Franza Schuberta.

 Do udziału w Festiwalu zapraszani są, obok sławnych artystów, także młodzi utalentowani muzycy, będący u progu kariery.

 

Pin It