krakow-foto-donosy

 

 

 

 

Odsłonięcie kurtyny Wyspiańskiego w Teatrze im. J. Słowackiego

Kurtyna WyspianskiegoTeatr im.J.Słowackiego obchodzi w tym roku 125. rocznicę powstania.

Bohaterem sezonu będzie Stanisław Wyspiański, którego teksty inscenizować będą m.in. Ewa Kaim, Bartosz Szydłowski i Małgorzata Warsicka.

W październiku i listopadzie na deskach Teatru odbędą się trzy premiery związane z twórcą „Wesela”. Będą to: „Wyspiański. Koncert” ( 19.10.208), Labirynt zwany Wyspiańskim -MOS (10.11.2018) i „Hamlet. Szekspir/ Wyspiański (23.11.2018).

W październiku nastąpi odsłonięcie kurtyny Wyspiańskiego; należy  przypomnieć, iż w 1894 roku w konkursie na kurtynę sceny przy placu Świętego Ducha wygrał projekt Henryka Siemiradzkiego.

Fot. Marek Lasyk

 

 

 

 

Ukazała się Antologia „Poeci Krakowa”

Kraków „dał im skrzydła”

poeci krakowaKraków „dał im skrzydła” - ta piękna tytułowa parafraza zwrotu zaczerpniętego z Pieśni X (Ksiąg pierwszych) Jana Kochanowskiego dotyczy 19.krakowskich poetów, którzy mogą poszczycić się zaistnieniem w serii wydawniczej „Poeci Krakowa”, wydawanej od 1995 r. przez zacne grono redaktorów: Stanisława Dziedzica, Janusza M. Palucha i Tadeusza Skoczka. Właśnie ukazała się Antologia „Poeci Krakowa” , której promocja odbyła się 19 września 2018 r. w szacownym miejscu, w Sali Baltazara Fontany w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką. Prawie wszyscy autorzy, oprócz nieżyjących (H. Cyganika, L. A.Moczulskiego, K, Szlagi,J. Piątkowskiego, T. Śliwiaka) przybyli do Salonu Literackiego Biblioteki Kraków, aby zaprezentować dwa wiersze z sześciu, jakie znajdują się w promowanej publikacji. Świetnie poprowadzone spotkanie przez badacza poezji polskiej XX wieku. prof. Marka Karwalę, pozwoliło fragmentarycznie poznać zebranych w antologii największych krakowskich twórców. A są nimi: Alicja Baluch, Józef Baran, Wojciech Kawiński, Krzysztof Lisowski, Stanisław Stabro, Beata Szymańska, Andrzej Krzysztof Torbus, Andrzej Warzecha, Elżbieta Zechenter- Spławińska i Adam Ziemianin. Poeci sami czytali wiersze, bądź prosili o interpretację krakowskiego aktora Jakuba Kosiniaka. W jego prezentacji usłyszeliśmy też utwory nieobecnych na promocji autorów: Jerzego Gizeli, Aleksandra Jasickiego, Juliana Kornhausera i Bronisława Maja.

We wstępie do antologii, pióra prof. Marka Karwali, dowiadujemy się, iż zapoczątkowana w 1995 roku seria „Poeci Krakowa” miała za zadanie publikowanie wyborów liryki najlepszych i wyróżniających się krakowskich twórców. Wzniosła idea zaowocowała w tym samym roku (1995) mocnym akcentem, wydaniem zbiorów wierszy trzech autorów: Krzysztofa Lisowskiego, Stanisława Stabry i Adama Ziemianina. Potem opublikowano jeszcze wybory wierszy szesnastu poetów; ostatnim z nich był zbiór utworów Tadeusza Śliwiaka, wydany w 2014r. w dwudziestą rocznicę jego śmierci.

Przez kilkanaście lat funkcję redaktora prowadzącego serię pełnił Janusz M. Paluch, a ostatnie trzy wybory przygotowała Anna Gregorczyk. W skład Rady Programowej serii „Poeci Krakowa” wchodzą te same osoby: dr Stanisław Dziedzic (dyrektor Biblioteki Kraków), Janusz M. Paluch (dyrektor do spraw wydawniczych Biblioteki Kraków) i działacz w sferze kultury, krytyk literacki - Tadeusz Skoczek.

Wydana w bieżącym roku Antologia „Poeci Krakowa” jest ważną publikacją, nie tylko dla samych pomieszczonych w niej 19.poetów, ale też dla znawców i miłośników poezji, którzy zapewne znają  wiersze w/w twórców, czy też  posiadają w swoich domowych bibliotekach poszczególne tomy ich utworów. Utworów, które –  podkreśla we wstępie do antologii prof. Marek Karwala „wyrosły na krakowskiej glebie”.To Kraków, jego urok, niepowtarzalne genius loci „dał im skrzydła”.Dodam, iż w serii "Poeci Krakowa"ukażą się kolejne zbiory wierszy krakowskich poetów.

Antologia „Poeci Krakowa” liczy 206 stron, opatrzona jest obszernym wstępem prof. Marka Karwali, który również dokonał wyboru wierszy. Publikacja posiada biogramy poetów. Fotografię na okładce wykonał Krzysztof Lis.

 

 

 

 

Dni Kijowa w Krakowie

Dni Kijowa plakatOd 5 do 7 października 2018 r. w Kinie Pod Baranami odbędą się Dni Kina Ukraińskiego, który rozpocznie ukraiński klasyk kina poetyckiego – „Biały ptak z czarnym znamieniem”. Zobaczymy też wybór filmów najnowszych – od kina sensacyjnego, poprzez fantasy, dramat i komedię: „Wieża strażnicza”, „Cyborgi”, „Pryputni”, „Cudza modlitwa”. Pokazy ( o godz. 18.00 i 20.00) uzupełnią krótkometrażówki o Kijowie (seria „Wszystko zaczęło się w Kijowie”) i spotkania z twórcami filmów.

A wszystko to z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej Krakowa i Kijowa. Po kilkunastu latach przerwy, stolica Ukrainy powraca do serca Małopolski z projektem wielkoformatowej miejskiej prezentacji.

Jak podkreśla odpowiedzialna za realizację projektów międzynarodowych z ramienia Administracji Kijowa Maria Adomaytis: „Dni Kijowa mają być nie tylko okazją do zacieśnienia współpracy naszych miast w różnych dziedzinach – mają także przypominać o duchowym powinowactwie naszych narodów i ich historycznych związkach”.

Darmowe wejściówki na seanse dostępne będą w kasie kina.

 

 

 

 

Pierwsze w Polsce Centrum Literatury i Języka w Krakowie -„Planeta Lem”

Sklad Solny

Fot. Jan Graczyński /East News

6 września 2018 r. zapadła decyzja o powstaniu w Krakowie centrum poświęconego literaturze i językowi. Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” powstanie w dawnym Składzie Solnym na Zabłociu w sąsiedztwie innych instytucji kultury: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Fabryki Oskara Schindlera, Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza.

Centrum  będzie stanowić miejsce wielofunkcyjne, otwarte dla wszystkich grup wiekowych. Będzie  miejscem edukacji literackiej i zarazem wizytówką pierwszego słowiańskiego miasta literatury UNESCO, którym od 2013 r. jest Kraków.

W obiekcie znajdzie się nowoczesna wystawa dedykowana tematyce powieści Stanisława Lema- futurologa, powieściopisarza, najczęściej tłumaczonego i wydawanego na świecie polskiego pisarza. Będzie również kultywowana pamięć o dorobku twórczym, związanych z Krakowem, wybitnych twórców, mistrzów słowa, m.in.: Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada,Sławomira Mrożka, jak również wybitnych tłumaczy, ilustratorów i autorów książki dziecięcej. 

Na terenie obiektu znajdzie się stała wystawa poświęcona językowi ( w tym w szczególności języka polskiego) i ogólnie rozumianej komunikacji. Planowane jest organizowanie festiwali i innych wydarzeń literackich ( Festiwal Miłosza, Festiwal Non-Fiction, Festiwal Literatury dla Dzieci, Festiwal Komiksu). Obiekt będzie miał mediatekę, kawiarnio-księgarnię oraz przyległy ogród.

Realizacja „Planety Lem” to wypełnienie deklaracji Krakowa o przyjęcie do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

 

 

Zbliża się Festiwal Conrada

Conrad FestiwalJedno z najważniejszych na świecie wydarzeń literackich rozpocznie się w Krakowie 22 października i potrwa tydzień (do niedzieli, 28 października). W tym roku hasłem przewodnim jest „POP”.

Spotkania z autorami, debaty, dyskusje, lekcje i szkoła czytania, wręczenie Nagrody Conrada za najlepszy debiut ostatniego roku – tak w dużym skrócie przedstawia się program główny 10. edycji Festiwalu Conrada.

Organizatorzy zorganizują również kilka wystaw, a w nich: „Morderstwo w szybie windy”, „Orient. Nowy Wschód w sztuce artystów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej”, „Literacki Kraków”, „Bystra jak orzeł i odważna jak lew. NiePOPrawna Lou Andreas-Salomé”, „Drzewa”, „Obojętnie gdzie to jest na świecie”. Ekspozycje znajdą się w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, w Uniwersytecie Pedagogicznym, Galerii Domu Norymberskiego, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, Muzeum Etnograficznym i w Pawilonie Wyspiańskiego. Wystawy zainspirują festiwalową publiczność do poszukiwania wyjątkowych relacji między literaturą a sztukami wizualnymi.

Więcej o Festiwalu na stronie internetowej conradfestival.pl

 

 

„Kraków 1900” -wystawa w Kamienicy Szołayskich

Kamienca SzołayskichW Kamienicy Szołayskich ,oddziale Muzeum Narodowego, od 22 czerwca 2018r. do 2 czerwca 2019 r. można zwiedzać wystawę „Kraków 1900”. Ekspozycja koncentruje się na atmosferze miasta, życiu mieszkańców, a głównie na sztuce odzwierciedlającej najnowsze europejskie trendy. Obejmuje prace najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku: Teodora Axentowicza, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Konstantego Laszczki, Jacka Malczewskiego, Kazimierza Sichulskiego, Piotra Stachiewicza, Jana Stanisławskiego, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Witkiewicza, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza czy Leona Wyczółkowskiego. Wśród eksponatów znajdują się obrazy i rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie a także grafiki, plakaty, ceramika, tkaniny, ubiory i przedmiot codziennego użytku.

 

Pin It