krakow-foto-donosy

 

 

 

 

 

Conrad Festival w Krakowie

Festival ConradaDziesiątej już odsłonie Festivalu Conrada towarzyszy hasło „Pop”. Poszczególne dni tegorocznej edycji zatytułowano za pomocą następujących pojęć: poprawność, popularność, popęd, populizm, popkultura, popłoch, popyt.

Krakowskie Święto literatury światowej – Festival Conrada gości artystów z całego świata, reprezentantów różnych kultur i światopoglądów, związanych nie tylko z literaturą, ale też z filmem, teatrem, muzyką i sztukami plastycznymi.

W ciągu całego festiwalowego tygodnia mają miejsce spotkania literackie, wykłady, projekcje filmów, wystawy, warsztaty i spotkania dla dzieci. Od 2015 roku zwieńczeniem Festiwalu jest uroczysta gala, w czasie której przyznawana jest Nagroda Conrada za najlepszy debiut literacki.

Festiwal jest największym międzynarodowym wydarzeniem literackim w Polsce i jednym z największych na świecie; przyciąga do Krakowa czytelników z całego globu i Kraków w czasie tych dziewięciu lat literackiej przygody stał się najważniejszym punktem na światowej mapie literatury. W tym roku poznamy laureata Nagrody Ambasady Luksemburga dla autorki/autora utworu o tematyce europejskiej: laureat otrzyma 2,5 euro na trzytygodniową rezydencję w Luksemburgu. Równolegle z Festiwalem odbywać się będą także Targi Książki w Krakowie, uznawane za jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń branży księgarskiej.

Szczegółowy program Festiwalu na stronie:

http://conradfestival.pl/program

 

 

 

„Kraków 1900” -wystawa w Kamienicy Szołayskich

Kamienca SzołayskichW Kamienicy Szołayskich ,oddziale Muzeum Narodowego, od 22 czerwca 2018r. do 2 czerwca 2019 r. można zwiedzać wystawę „Kraków 1900”. Ekspozycja koncentruje się na atmosferze miasta, życiu mieszkańców, a głównie na sztuce odzwierciedlającej najnowsze europejskie trendy. Obejmuje prace najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku: Teodora Axentowicza, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Konstantego Laszczki, Jacka Malczewskiego, Kazimierza Sichulskiego, Piotra Stachiewicza, Jana Stanisławskiego, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Witkiewicza, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza czy Leona Wyczółkowskiego. Wśród eksponatów znajdują się obrazy i rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie a także grafiki, plakaty, ceramika, tkaniny, ubiory i przedmiot codziennego użytku.

 

Pin It