krakow-foto-donosy

 

 

 

Krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na Listę UNESCO

Szopka krakowskaKrakowskie szopkarstwo zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO! Decyzję podjęli członkowie Komitetu obradujący na Mauritiusie na wniosek polskiego rządu. „Wpis jest dodatkowym potwierdzeniem kierunku promocji Krakowa, który prezentuje się nie tylko jako miasto z zachowanymi reliktami architektury sprzed wieków, ale także jako miejsce, które ma ciekawe dziedzictwo niematerialne" – podkreślił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. W opinii prezydenta pierwszy polski wpis na prestiżową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, będzie też zachętą do podjęcia starań o umieszczenia tam innych krakowskich tradycji, które budują tożsamość miasta: pochodu Lajkonika i odpustu Emaus.

Szopkarstwo krakowskie jest tradycyjnym rzemiosłem sięgającym XIX wieku. W punkcie centralnym budowli nawiązującej do architektury Krakowa ukazywana jest scena Bożego Narodzenia. Przedstawieniu towarzyszą postaci nawiązujące do legend, jak również postaci współczesne, m.in. artyści czy sportowcy.

Od 1945 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje Konkurs Szopek Krakowskich na Rynku Głównym. Każdego roku bierze w nim udział kilkaset osób.

Fot. z 74. Konkursu Szopek Krakowskich. Fot. arch. M. Lasyk

 

 

Kompleks klasztorno-szpitalny na Placu św. Ducha  - nowa makieta

MakietaNa skwerze im. Jacka Woźniakowskiego na placu św. Ducha 28 listopada pojawiła się w przestrzeni miasta nowa makieta przedstawiająca dawny kompleks klasztorno-szpitalny i nieistniejący obecnie kościół św. Ducha. 

 

Autorem projektu oraz wykonawcą jest prof. Karol Badyna. Obok opisów w języku polskim i angielskim znajduje  się również opis dla osób niewidomych i słabowidzących.

Należy przypomnieć, że Zakon Ducha Świętego powstał w II połowie XII wieku – założył go bł. Gwidon z Montpellier. Do Polski duchacy dotarli niedługo później – w 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż sprowadził ich do Prądnika pod Krakowem, a w 1244 r. bp Jan Prandota przeniósł zakon do miasta, oddając mu kościół Świętego Krzyża. Polska prowincja braci istniała do 1783 r., kiedy uległa kasacie. Ostatni polski duchak zmarł w 1820 r. w Krakowie.

W 1827 r. zespół budynków poduchackich przejęło miasto. Służyły różnym celom, z czasem zaczęły grozić zawaleniem. W 1886 r. rada miejska Krakowa zadecydowała o wyburzeniu budynków klasztornych, aby uzyskać miejsce pod budowę teatru miejskiego. Zburzono najpierw klasztor, a w 1892 r. kościół i szpital. Do dziś z całego kompleksu klasztoru i szpitala zakonu duchaków przetrwał kościół św. Krzyża i Dom pod Krzyżem jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

* Na ilustracji kościół i szpital św. Ducha na akwareli Klemensa Bąkowskiego z drugiej połowy XIX w.

 

 

Festiwal Materia Prima

Materia primaMiędzynarodowy Festiwal Teatru Formy odbędzie się w w Krakowie po raz czwarty. Jego organizatorem jest Teatr Groteska. Przez tydzień od 18 do 25 lutego 2019 roku Kraków będzie światową stolicą teatru formy, który odbywa się poza tekstem dramatycznym – zapowiedział Adolf Weltschek, dyrektor artystyczny festiwalu.

W ciągu siedmiu dni można będzie obejrzeć teatry z Wietnamu, Kanady, USA, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Litwy i dwa zespoły z Holandii. Festiwalowe przedstawienia po raz pierwszy zostaną zaprezentowane w Polsce.
Do Krakowa przyjeżdża wielka teatralna gwiazda, którą jest Daniele Finzi Pasca, reżyser, inscenizator, aktor, twórca sukcesów Cirque du Soleil. Artysta ma na koncie spektakl, który obejrzały ponad trzy miliony widzów, a także reżyserię ceremonii olimpijskich w Turynie oraz w Soczi. W Krakowie pokaże surrealistyczne przedstawienie "La Verita" (24 i 25 lutego), które jest hołdem złożonym dla Salvadora Dalego. To niezwykłe wydarzenie sceniczne z pogranicza teatru, nowego cyrku, teatru tańca, muzyki i śpiewu z udziałem 12 artystów akrobatów.

Na szczególną uwagę zasługuje "Horror" (24 i 25 lutego) w reżyserii pochodzącego ze Szwecji, a mieszkającego i pracującego obecnie w Amsterdamie Jakopa Ahlboma.

Festiwal przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

 

 

Dwa nowe obrazy Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie

Wyspianski autoportretJuż niedługo można będzie podziwiać na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie dwa nowe obrazy Stanisława Wyspiańskiego. Będzie to „Autoportret”z 1897 roku i „Portret doktor Jana Raczyńskiego” z 1904roku. Oba zostały zakupione przez Muzeum Narodowe w Krakowie dzięki dotacji MkiDN. Autoportret będzie jednym z najważniejszych eksponatów wystawy”Wyspiański.Nieznany”, którą Muzeum Narodowe - mówił o tym w panelu dyskusyjnym w/c dyrektor Muzeum Narodowego Łukasz Gaweł - otworzy 15 stycznia 2019 r. w 150.rocznicę urodzin artysty. Należy podkreślić, iż w polskich zbiorach istnieje tylko 10 autoportretów Wyspiańskiego – ten jest jedenasty i piąty z wykonanych w technice pastelu. Co więcej, autoportret ten nigdy nie był pokazywany publicznie, dotychczas znaliśmy go tylko ze zdjęć.

 

Warto dodać, iż wystawa „Wyspiański”w Muzeum Narodowym zostanie zdemontowana dopiero w maju 2019r., zatem jeszcze można nacieszyć oczy bogatą prezentacją dzieł tego znakomitego twórcy.

Fot. Michał Obrzanowski/Mirosław Żak Muzeum Narodowe Krakowie

 

 

 

 

„Kraków 1900” -wystawa w Kamienicy Szołayskich

Kamienca SzołayskichW Kamienicy Szołayskich ,oddziale Muzeum Narodowego, od 22 czerwca 2018r. do 2 czerwca 2019 r. można zwiedzać wystawę „Kraków 1900”. Ekspozycja koncentruje się na atmosferze miasta, życiu mieszkańców, a głównie na sztuce odzwierciedlającej najnowsze europejskie trendy. Obejmuje prace najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku: Teodora Axentowicza, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Konstantego Laszczki, Jacka Malczewskiego, Kazimierza Sichulskiego, Piotra Stachiewicza, Jana Stanisławskiego, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Witkiewicza, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza czy Leona Wyczółkowskiego. Wśród eksponatów znajdują się obrazy i rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie a także grafiki, plakaty, ceramika, tkaniny, ubiory i przedmiot codziennego użytku.

 

Pin It