Zbigniew Ikona Kresowaty - Donosy Kulturalne
z Wrocławia

 

 

 

„Twój Vincent”: Obrazy malowane do filmu oglądane w całej Polsce

2017-08-18

Twoj VuncentMiasto Wrocław, które było współproducentem nominowanej do Oscara animacji, ma w swojej kolekcji aż 48 obrazów olejnych namalowanych na potrzeby filmu „Twój Vicent”. Dla celów promocyjnych nieodpłatnie udostępnia je zwiedzającym w różnych częściach Polski. Płótna oglądali nie tylko wrocławianie, ale też zwiedzający Zamek Książ, fani Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie, a niedługo podziwiać je będą widzowie w Namysłowie, czeskiej Ostrawie, czy duńskim Aarhus.

48 płócien w stylu van Gogha

Miasto Wrocław ma w swojej kolekcji 48 obrazów, a 47 z nich jest regularnie wypożyczanych do różnych miast w Polsce i za granicą. Ilość wypożyczanych prac jest różna. Wiosną tego roku na Zamku Książ pokazano wszystkie płótna, obecnie podczas Legnickiej Akademii Filmowej zwiedzający obejrzą 30 obrazów, już wkrótce 6 obrazów podziwiać będą odwiedzający wrocławską galerię sztuki filmowej MovieGate, a jesienią do czeskiej Ostrawy pojedzie 20 prac sygnowanych nazwiskami autorów – malarzy tworzących w stylu Vincenta van Gogha – Adrianny Grzelak, Eugeniusza Szenia, Tylera Berry'ego.

Wyjątkowy film w historii kina

„Twój Vincent” to pierwsza w historii malarska animacja wyreżyserowana przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana o jednym z najsłynniejszych malarzy w historii – Vincencie van Goghu. Składa się z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu. Prace trwały 7 lat, a ponad 100 malarzy polskich i zagranicznych malowało techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Współproducentami filmu byli Miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film).

 

 

Krzyżowa-Music. Music for Europe 2018

2018-07-30 

skrzypaczka dyr1To już 4. edycja festiwalu, którego pomysłodawczynią jest skrzypaczka Viviane Hagner – dziś także dyrektor artystyczna Krzyżowa-Music. Biorąc wiele razy udział w legendarnym festiwalu muzyki kameralnej Marlboro Music, dostrzegła drzemiący w Krzyżowej potencjał – na podobne wydarzenie w Europie. Marlboro Music powołali muzycy, zmuszeni do opuszczenia Europy na skutek prześladowań przez nazistów. Krzyżowa to z kolei ważne miejsce oporu przeciwko reżimowi hitlerowskiemu, które zyskało rozgłos jako centrum polsko-niemieckiego pojednania.

Warsztaty z mistrzami

Podczas festiwalu w Krzyżowej spotka się 37 wyselekcjonowanych młodych instrumentalistów („Juniorzy”) oraz 14 renomowanych muzyków („Seniorzy”). Młodzi, stojący przed międzynarodową karierą muzycy otrzymają szansę gry na równym poziomie ze światowej sławy artystami. Do takich wielkich nadziei muzyki klasycznej należą m.in. wiolonczeliści Anastasia Kobekina i Alexey Stadler – laureaci m.in. pierwszej nagrody na prestiżowym konkursie Tonali oraz wielu innych nagród.

O tegorocznym pzebiegu Krzyżowa-Music na konferencji prasowej we Wrocławiu mówili m.in. (od lewej): Aleksandra Królak-Wąsowicz – pełnomocnik zarządu Fundacji „Krzyżowa”, Bente Kahan – prezes Fundacji Bente Kahan, dyrektor Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we Wrocławiu, Matthias von Hülsen – dyrektor generalny Festiwalu Krzyżowa-Music i Tamara Chorąży – koordynatorka festiwalu Krzyżowa-Music

Skorzystają oni rówież z doświadczeń takich legend, jak urodzonego w Niemczech wiolonczelisty pochodzenia peruwiańsko-urugwajskiego Claudio Bohorqueza, który jest jednym z najbardziej pożądanych muzyków w swojej dziedzinie, altowiolisty i profesora w Wyższej Szkole Muzyki w Hanoverze Volkera Jacobsena czy wybitnego niemieckiego skrzypka Kolja Blachera, który koncertował z najlepszymi orkiestrami na całym świecie.

Polską frakcję muzyków reprezentować będą w tym sezonie: Adam Golka, wybitny amerykański pianista pochodzenia polskiego czy znakomity skrzypek Rafał Zambrzycki-Payne, który od 2014 r. jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Co w repertuarze

Ponad 50 muzyków zgłębi kilkadziesiąt dzieł muzyki kameralnej. Choć wiele utworów jest już ustalonych, znaczna część programu zostanie opracowana podczas warsztatów w Krzyżowej i podana do wiadomości dopiero w dniu koncertu. W programie na pewno pojawi się Trio klarnetowe Johannesa Brahmsa oraz Kwintet smyczkowy Schuberta. Nie zabraknie też dobrze znanych dzieł takich kompozytorów, jak Wolfgang Amadeusz Mozart czy Ludwig van Beethoven.

Na 100 lat niepodległości

Zarówno podczas sympozjów naukowych, które będą wydarzeniami towarzyszącymi Krzyżowa-Music, jak i w czasie koncertów planowane jest włączenie do festiwalowego repertuaru utworów wybitnych polskich kompozytorów Krzysztofa Pendereckiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

 

 

Lato w Synagodze pod Białym Bocianem 2018

2018-08-16 

W najbliższą niedzielę, 19 sierpnia, zacznie się 12. edycja Lata w Synagodze pod Białym Bocianem. To coroczny festiwal złożony z cyklu koncertów artystów z Europy, prezentujących nie tylko bogactwo muzyczne mniejszości narodowych, ale też wpływy muzyki klezmerskiej i folkowej na inne gatunki, takie jak awangarda czy jazz. 

Jak podkreślają organizatorzy tego wydarzenia – Fundacja Bente Kahan oraz Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej – uwypuklenie wielokulturowości Wrocławia i zawiłych losów historycznych miasta poprzez koncerty ludzi o różnych korzeniach i tradycjach ma szczególne znaczenie w Dzielnicy Czterech Świątyń. Muzyka to język uniwersalny, zrozumiały dla każdego, ale tu ważne są także języki mowy – z różnych stron Europy. Piosenki w nich śpiewane, a także w jidysz i ladino, czyli w językach wymierających, niosą dodatkową wartość dla słuchaczy.

Muzyka na niedzielę

Tegoroczne Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem składać będzie się z pięciu niedzielnych koncertów.

– Zaprosiliśmy artystów żydowskich. Na pierwszy koncert Marco Valabrega z Rzymu i Ronena Nissana z Wiednia (Austria/Izrael), którym będę w czasie tego występu towarzyszyć – mówi Bente Kahan, prezes Fundacji i dyrektor Centrum. 

 

 

II Lądecka NOC POETÓW w Lądku Zdrój

Ladecka NocW dniach 24-25 lipca 2018 odbędzie się Lądecka Zdrojowa NOC POETÓW, na którą organizator Zbyszek Kresowaty serdecznie

ZAPRRASZA poetów różnej maści. Artysta PRZEPRASZA, że poeci przyjeżdżają na własny koszt. Zapewniamy jednak 15 miejsc hotelowych dla osób przyjezdnych z oddali. Powitanie w Klubie Kawiarni Artystycznej KLAHR na Rynku lądeckim o godzinie 18.oo . W programie: Spotkanie z Krzysztofem Karaskiem i Hatifem Janabi. Po tym wstępnym spotkaniu, poeci zaproszeni czytają wiersze, w odstępach, godzinnych gdzie wystąpią artyści śpiewający jako poeci: Alicja Tanew w osobnym koncercie oraz Paweł Pawlik będzie śpiewał „piosenki dziadowskie”. IMPREZA W KLUBIE DO 24.OO. PÓŹNIEJ - II CZ. Nocy W PRACOWNI ARTYSTYCZNEJ „KREZBI” PRZY ul. Kościuszki 42. w Ladku Z. : Kolacja (przy smalcu ze skawarkami i ogórkami oraz dodatki i wzmacniacze), rozmowy twórcze...

 

 

 

 

 

„Cudo-Twórcy” – nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

2018-07- 27

Wszyscy twórcy cudów

Wystawa w Muzeum Narodowym skomponowana jest niejako z trzech różnorodnych kolekcji –  sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, europejskiego rzemiosła artystycznego i kultury materialnej oraz ceramiki i szkła artystycznego pierwszej połowy XX i XXI w., z naciskiem na polskich, w dużej części związanych z Wrocławiem twórców.

– Ten pokaz, składający się z naszych zbiorów, nigdy jeszcze w tak obfitym wyborze i w takim charakterze nie był publicznie prezentowany – zapewnia dyrektor Muzeum Narodowego i podkreśla, że wystawa jest ewenementem nie tylko na skalę ogólnopolską.

Ponad 1200 artefaktów składa się na nową wystawę stałą Muzeum Narodowego we Wrocławiu o tytule: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”, do której oglądania zachęcamy od 14 lipca br. Ekspozycja, poświęcona dziełom sztuki i kultury materialnej, z której – jak mówi dyrekor MNW Piotr Oszczanowski – ludzkość jest dumna, otwiera się w ważnym dla historii Muzeum momencie – 70. rocznicy jego powstania. 

Inauguracja wystawy stałej jest dla każdej placówki muzealnej wydarzeniem spektakularnym, zważywszy na fakt, że tego typu przedsięwzięcia są udostępniane zwiedzającym raz na kilkanaście czy też nawet kilkadziesiąt lat. Tym samym proces tworzenia koncepcji, zebrania, selekcji i opisania przedmiotów, które będą wystawiane, w końcu zaaranżowania przestrzeni wystawienniczej – jest pracą długą, żmudną i angażującą wiele odpowiedzialnych za poszczególne poziomy przygotowań osób.

Nie inaczej było i w przypadku „Cudo-Twórców” – wystawy, która: – Jest nie tylko dowodem stanu posiadania i zasobności muzeum, ale przede wszystkim świadectwem pracy jednego pokolenia muzealników, przejawem ich aktualnych badań i fascynacji, wreszcie też uznaniem dla panującej mody w obszarze wystawienniczej aranżacji – wymienia dyrektor Piotr Oszczanowski.

 

 

Festiwal filmów abstrakcyjnych Punto y Raya jesienią w CeTA

2018-07-27

PyR CeTANazwa festiwalu to w tłumaczeniu „kropka i linia”, bo podczas imprezy prezentowane są filmy abstrakcyjne, których twórcy eksperymentują z formą, barwą, ruchem i dźwiękiem. Założony w 2007 roku Punto y Raya Festival jest zawsze bezpłatny, a tegoroczna edycja odbędzie się 25-28 października w Centrum Technologii Audiowizualnych i w Pawilonie Czterech Kopuł.

Filmy, masterclass, zajęcia dla dzieci

Co czeka nas w październiku podczas wrocławskiej edycji Punto y Raya Festival? Pokazy krótkometrażowych produkcji (sekcja poświęcona polskim twórcom „Polish Panorama”, sekcja poświęcona brytyjskim twórcom „British Panorama”, retrospektywy artystów), wykłady masterclass, spotkania z twórcami, zajęcia dla dzieci oraz live act’y artystów audiowizualnych.

Festiwal słynie z łączenia sztuki, nauki i technologii, stąd twórcy wykorzystują nowe media, dźwięk i sztukę eksperymentalną. Celem jest promocja artystycznych filmów, które poprzez wykorzystanie uniwersalnych i ponadczasowych środków wyrazu, tworzą wyjątkowy rodzaj filmowego języka, przekraczającego bariery międzykulturowe.

Festiwal tym razem we Wrocławiu

Dotychczasowe edycje Punto y Raya Festival odbywały się w Hiszpanii, Niemczech i na Islandii, a w organizację zaangażowane były m.in. Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie. Podczas tegorocznej wrocławskiej edycji festiwal zagości we wrocławskich Centrum Technologii Audiowizualnych i Pawilonie Czterech Kopuł.

Prace konkursowe do końca lipca

Do 30 lipca 2018 r. trwa jeszcze nabór prac na konkurs filmów krótkometrażowych. Zgłoszenia można przesyłać poprzez stronę: https://www.puntoyrayafestival.com/en/blog/articles/18/3

 

 

 

Dolnośląskie Centrum Filmowe – plany na wakacje i nowy sezon

2018-06-30 

Jeszcze przed wakacjami 50-lecie nakręcenia „Stawki większej niż życie” z projekcją dwóch wybranych odcinków, specjalnymi gośćmi i wystawą zdjęć z planu serialu. Ale w DCF-ie czeka nas więcej. wakacyjne ceny biletów, powtórki oscarowych filmów, warsztaty filmowe, teatralne, sekcja filmowa Brave Festivalu i Nowych Horyzontów. Po wakacjach zaś Filmowy Festiwal Wolności.

Wakacje z tańszymi biletami

To okazja dla wielu widzów, bo za bilety na seanse repertuarowe w lipcu i sierpniu zapłacimy tylko 14 zł. Dla dzieci przygotowano (od 29.06-25.07) specjalne pokazy filmów – bilety za 12 zł. Wreszcie w okresie wakacyjnym można przypomnieć sobie oscarowe hity (m.in. „Blade Runnera 2049”, „Tamte dni, tamte noce”, „Czwartą władzę”) za jedyne 8 zł. 

Brave i Nowe Horyzonty

To właśnie w DCF-ie obejrzymy filmy podczas przeglądu Brave Festivalu. W konkursie ocenianych będzie m.in. 6 tytułów (zwycięski zasluży na ngrodę 2,5 tysiąca euro), w przeglądzie filmy w różnych sekcjach, m.in. intrygującej „Film, interrupted” (czyli przerwane na skutek trudnej sytuacji, np. śmierci twórcy).

W DCF-ie obejrzymy także część filmów 18. Festiwalu Nowe Horyzonty. Obydwa kina zwarły szeregi, nie rywalizują, ale pięknie współpracują.

Warsztaty wakacyjne

W lipcu można skorzystać z płatnych (250 zł) wakacyjnych warsztatów filmowych (9-13 lipca), a poprowadzą je m.in. reżyserka Joanna Czarnecka, scenografka i kostiumografka Maria Duffek, ale i operator Rafał Warzecha. Zgłoszenia do 2 lipca. Z kolei wakacyjne warsztaty teatralne pod kierunkiem Dariusza Maja będą bezpłatne.

Filmowy Festiwal Wolności

Największym wydarzeniem jesieni w DCF-ie będzie Filmowy Festiwal Wolności z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy wybrali najpierw 100 obrazów związanych z wolnością, ale bardzo szeroko rozumianą (potem dokonali selekcji i zdecydowali się na 14 tytułów). A ponieważ nie przepadają za patosem, po prostu chcą świętować celebrując dobre kino, także związane z regionem. Dlatego zamiast „Ucieczki z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego obejrzymy jego „Dreszcze” nakręcone na Dolnym Śląsku. Nie zabraknie arcydzieł, jak „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, czy „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, którym zachwycał się sam Martin Scorsese. Organizatorzy chcą także przypomnieć wrocławskich aktorów, którzy w prezentowanych filmach zagrali – Teresę Sawicką (zagrała w „Nadzorze” Wiesława Saniewskiego), Bogdana Kocę (zagrał w „Dreszczach”). Uwaga! Wstęp na seanse będzie bezpłatny!

 

 

Brave Festival 2018. Bilety już w sprzedaży!

brave 20182018-07-02

Można już kupować bilety na wydarzenia Brave Festival, który startuje 13 lipca. Mottem tegorocznej edycji jest hasło „Widzialni/Niewidzialni”. – To festiwal ludzi odważnych – widocznych lokalnie, ale zupełnie niezauważanych globalnie – mówi Grzegorz Bral, twórca i dyrektor Brave Festival.

Kto wystąpi na Brave Festival

Wśród gwiazd tegorocznego Brave Festival są Tanzańczycy dotknięci albinizmem z grupy Albino Revolution Cultural Troupe. W ich kraju osoby nie posiadające pigmentu w skórze są dyskryminowane, nierzadko też okaleczane. Przyjedzie też raper z Kongo, Menes La Plume (za sprawą przekonać politycznych musiał uciekać do Malawi). Brazylijska grupa Meninas de Sinhá zjednoczyła się preciwko dyskryminacji w rodzimym kraju. Obok Tanzanii, Kongo i Brazylii na 13. edycję przyjadą przedstawiciele Rwandy, Meksyku i Szwajcarii.

Brave Forbidden Cinema

Szykuje się także (już po raz 12.) przegląd filmowy w 4 sekcjach tematycznych – Brave People Docs, Kids in Danger, Films Interrupted plus sekcja konkursowa (6 filmów powalczy o nagrodę 2500 euro). Na ekranie zaś obejrzymy historie ubogich Birmańczyków walczących o lepszą przyszłość w Tajlandii, odważne gwatemalskie dzieci wyprawiające się w podróż marzeń do Stanów Zjednoczonych, czy konflikt w Rwandzie.

Bilety w sprzedaży

Karnety kosztują 360 zł (kupimy je tylko do 12 lipca), ceny biletów na wydarzenia 8-80 zł. 

  • punkty sprzedaży Eventim (m.in. Empik, MediaMarkt, Saturn, pełna lista miejsc Eventim),
  • online: www.bravefestival.pl/schedule
  • Centrum Festiwalowe: Bar Barbara, ul Świdnicka 8B | 06.07-22.07.2018, godz. 12:00-18:00
  • na seanse filmowe w punktach sprzedaży Eventim, on-line i w  kasach DCF:  godz. 9:30-20:30
  • w miejscu wydarzenia na pół godziny przed jego rozpoczęciem w ramach dostępnych miejsc

Cały dochód ze sprzedaży biletów i karnetów przekazywany jest międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA niosącej pomoc ubogim i osieroconym dzieciom w Tybecie.

Można już kupować bilety na wydarzenia Brave Festival, który startuje 13 lipca. Mottem tegorocznej edycji jest hasło „Widzialni/Niewidzialni”. – To festiwal ludzi odważnych – widocznych lokalnie, ale zupełnie niezauważanych globalnie – mówi Grzegorz Bral, twórca i dyrektor Brave Festival.

 

Sztuka Wicekrólestwa Peru. Egzotyczna wystawa w Muzeum Narodowym

2018-06-05 

– Niech pancernik będzie z wami, bo nam szalenie przypadł do gustu – tak Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego zachęca do obejrzenia nowej czasowej ekspozycji „Sztuka Wicekrólestwa Peru”, nawiązując do jednego z arcydzieł – srebrnej kadzielnicy w formie zwierzęcia. – Wystawa to propozycja dla dzieci, dorosłych, znawców, laików, ciekawych świata – dodaje.

Dzieła sztuki przyjechały właśnie z Warszawy, gdzie wystawa była niedawno prezentowana. We Wrocławiu obejrzymy ją do 2 września, a kuratorka Justyna Guze zapewnia, że w stolicy Dolnego Śląska arcydzieła Wicekrólestwa Peru wyglądają zupełnie inaczej niż w stolicy, położono akcent na inne szczegóły.

Arcydzieła z Peru

Wspólny pozostaje natomiast mianownik, bo prezentowane 62 obrazy i 19 przedmiotów wykonanych ze srebra, które powstały na przestrzeni 300 lat (od chrztu ostatniego władcy inkaskiego do zakończenia okresu kolonialnego i proklamowania republiki w 1821 roku) stanowią zbiory peruwiańskiej rodziny Barbosa-Stern, która dzieła sztuki zaczęła gromadzić w 1966 roku.

Z miłości do sztuki kolonialnej

– Kolekcja zrodziła się z fascynacji moich rodziców – Eduarda Barbosy i Silvii Stern – sztuką kolonialną, a celem było podzielenie się jej bogactwem z resztą świata – mówi Aldo Barbosa-Stern, dyrektor Colessión Barbosa-Stern, posiadającej w Peru status kolekcji narodowej i do dziś pokazanej już w 100 miejscach na całym świecie. W czasach kiedy Eduardo i Silvia zaczęli gromadzić dzieła sztuki zainteresowanie tym okresem nie było jeszcze zbyt wielkie, a raczej małżonkowie kupowali obrazy najczęściej nie pochodzące z klasztorów czy kościołów, a raczej dewocjonalia z prywatnych domów, wydając na przedmioty zaoszczędzone pieniądze. Choć dziś świat zna założycieli Colessión Barbosa-Stern jako wytrawnych konserwatorów zabytków, Silvia Stern zaczęła studia w tym kierunku dopiero, gdy zafascynowała się sztuką, wcześniej zajmowała się oceną ryzyka dla firm. Kolekcja istotnie narodziła się z wielkiej miłości do sztuki.

 

 

 

Pin It