Topos 160 cover 1Sto sześćdziesiąty numer „Toposu" otwiera obszerny wiersz XVIII-wiecznego poety angielskiego, Christophera Smarta Albowiem przedstawię ci teraz mojego kota Gabriela. Wśród poezji na łamach numeru znalazły się utwory Józefa Kurylaka, Piotra Cielesza, Grzegorza Kwiatkowskiego, Sławomira Matusza, Mariana Lecha Bednarka, Janusza Nowaka, Janusza Ryszkowskiego, Ewy Olejarz oraz Karola Maluszczaka.

W dziale krytycznym szczególnie polecamy eseje: Pauliny Subocz W głębi jaśniejącego znalazłem się lasu... Zaproszenie do „Pochodu duchów" Jana Polkowskiego, Janusza Nowaka Nasłuchiwanie „głosów spod ziemi". O Kwaterze zmartwychwstałej pamięci Przemysława Dakowicza, i Meandry  krytycznoliterackiej samoświadomości Doroty Heck. Topos 3 (160) 2018 to także Dzieje pewnego portalu Krzysztofa Krasuskiego, który bierze pod lupę powieść Pomiędzy Grzegorza Filipa czy Oye como va... Waldemara Żyszkiewicza z jego muzyczną podróżą z grupą Santana.

Wyjątkowo bogaty jest dział recenzji, zawierający aż 14 głosów, wśród których znaleźli się m.in. Jan Sochoń o Vestigia Dei B. Jastrzębskiego, Jan Jastrzębski o wierszu Czerwone skarpetki M. Barańskiego czy Wojciech Fułek opisujący Listy i pamiętniki Marka Hłasko oraz książkę Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe. Wojciech Waglewski w rozmowie z Wojciechem Bonowiczem.

Najnowszy numer „Toposu" to także powrót arkuszów literackich, niegdyś stale goszczących w wydaniach czasopisma. Tym razem na plakacie znajduje się 5 utworów Dariusza Wasielewskiego.

Na okładce: Jacek Soliński, z cyklu Wszyscy bywamy żebrakami, fotografia, 2018.

Do Toposu dołączono 2 tomiki:

– Sony Liston nie znał liter Krzysztofa Kuczkowskiego

– Antropina Adriana Sinkowskiego


 

[NUMERY ARCHIWALNE]

Pierwszy w tym roku numer „Toposu” już dostępny!

topos1 18Numerem pierwszym dwumiesięcznika literackiego otwieramy rok jubileuszowy – już ćwierć wieku piszemy „o rzeczach najważniejszych”. W 2018 roku świętować będziemy 25-lecie Toposu, ale także stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Topos 1 [158] 2018 rozpoczyna tekst Wojciecha Kassa „Ekstaza i rzemiosło (o paradoksie związywania się z tradycją)”. Ciekawą propozycją są także eseje, m.in. Izabeli Rutkowskiej „Turoldo – psalmista naszych czasów”, ks. Jana Sochonia „Religia i poezja – wstępne rozpoznania”, czy Bartosza Małczyńskiego „Pasma nieśmiertelnej melodii. Krzysztof Kamil Baczyński i muzyka”.

W najnowszym Toposie szczególne miejsce zajmują utwory poetyckie Davida Marii Turolda w przekładzie Izabeli Anny Rutkowskiej. Na kartach Toposu numeru znalazła się także poezja Bogusława Kierca, Angelusa Silesiusa, Teresy Tomsi, Joanny Bielskiej-Krawczyk, Stefana Wadzyńskiego, Krzysztofa Bielenia, Anny Szołtysek-Grzesikiewicz czy Piotra Michałowskiego.

Z podróżnikiem Markiem Kamińskim o jego trzecim biegunie i o tym dlaczego nie powinniśmy wstydzić się Boga rozmawia Paweł Kamiński. W ramach cyklu „Między wiarą a niewiarą” można przeczytać ponadto rozmowę Joanny Bielskiej-Krawczyk z prof. Stefanem Sawickim o homo religiosus i obecności sacrum w literaturze.

W numerze także proza: kolejny „Notes” Wojciecha Kassa oraz „Pogrom 1905” Wacława Holewińskiego. Recenzje publikują: Maciej Krzyżan, Aneta M. Krawczyk, Adriana Szymańska i Barbara Gruszka-Zych. W POŻEGNANIACH o Wacławie Tkaczuku (1942-2018), krytyku, poecie i dziennikarzu, autorze licznych audycji radiowych poświęconych poezji, wieloletniemu kierownikowi literackiemu Teatru Polskiego Radia , pisze Wojciech Fułek.

Na okładce: plakat Jakuba Kaji z Trzebini, który zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Plakat z Okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Z „Toposem” nr 1 ukazały się tomiki poezji:

- Wojciech Gawłowski „Muzeum dusz czyśćcowych”,

- Jan Polkowski „Pochód duchów”.

 


 

Najnowszy numer „Toposu” już w sprzedaży

Topos157 okladkaOstatnie w tym roku wydanie dwumiesięcznika „Topos” to kolejna prawdziwa uczta dla miłośników literatury. Do publikacji zostały dołączone dwa tomiki poezji: „Tacy kruchutcy” Barbary Gruszki-Zych oraz „Z domami ludzi” Karola Samsela. Niespodzianką jest wkładka z bogatą fotorelacją podsumowującą 9. Festiwal Poezji w Sopocie oraz prezentacja nagrodzonych i wyróżnionych prac w konkursie Wiersz+Obraz.

Numer otwiera wiersz Edwina Arlingtona Robinsona, „Walt Whitman”. Utwór zestawiony został z obszernym wierszem samego Walta Whitmana „Powrót bohaterów”.  Na ponad 200 stronach wydania 6 (157) 2017 nie zabrakło także poezji Stefana George’a, Tadeusza Dąbrowskiego czy Mieczysława Machnickiego. W dziale prozy znajdujemy opowiadanie Artura Daniela Liskowackiego „Naturalne zjawiska w końcu października”.

Warto zwrócić uwagę na interesujące eseje, m.in. Doroty Heck „Poezja empatycznego doświadczenia” i Pauliny Subocz „Dwa napięcia pomiędzy przelotami gęsi” zgłębiające zagadnienia poezji Jana Polkowskiego, tekst Dariusza Szczukowskiego o twórczości Tadeusza Dąbrowskiego oraz opracowanie Zofii Zarębianki „Przyroda, człowiek, śmierć”.

W najnowszym numerze „Toposu” czytelnik znajdzie także rozmowy z wierzącymi i poszukującymi, z ateistami i agnostykami. Z Radosławem Siomą o duchowości rozmawia Joanna Bielska-Krawczyk („Wierni niepewnej jasności? – w stronę duchowości jako głębokiego namysłu…”), a o autentycznej wierze z prof. Wiarą Małdżijewą („Wiara jest drogą, na której człowiek nie idzie sam”) dyskutuje Joanna Łagan.

Szczegóły można znaleźć na stronie: www.topos.com.pl.

Numer dostępny jest w sieci salonów EMPiK, bezpośrednio u Wydawcy i w prenumeracie.

Zapraszamy do lektury!

Pin It