Paweł Krupka

 

Wiosna Poezji na Litwie

 

Poezijos pavasaris 2018      27 maja zakończył się LIII międzynarodowy festiwal Poezijos Pavasaris – Wiosna Poezji. To nie tylko jeden z najstarszych w Europie festiwali poetyckich, lecz przedsięwzięcie organizowane z ogromnym rozmachem na terytorium całej Litwy oraz w kilku innych krajach europejskich i nie tylko. W tym przedsięwzięciu, imponującym w kontekście rozmiarów kraju, Związek Pisarzy Litwy współpracuje z krajowymi instytucjami kultury i stowarzyszeniami społecznymi, a także z litewską diasporą na świecie oraz akademickimi lituanistami. Spotkania z poezją litewską trwały przez dwa tygodnie maja we wszystkich większych miastach Litwy, w kilkudziesięciu mniejszych miejscowościach oraz w Irlandii, Polsce, Rosji, Szwajcarii i USA. W Polsce odbyło się w ramach Wiosny Poezji aż sześć prezentacji: 16 maja w Puńsku, Sejnach i Suwałkach, 17 maja w Puńsku i Warszawie i 18 maja w Warszawie. Polskę odwiedziła trójka litewskich poetów, niedawny prezes Związku Pisarzy Litwy Antanas A. Jonynas oraz dwoje twórców reprezentujących młodsze pokolenie, Agnė Zagrakaltytė i bardzo popularny autor piosenek poetyckich Domantas Razauskas. W stolicy litewscy poeci przedstawili swoją twórczość w bibliotece UW oraz w Muzeum Warszawskiej Pragi.

 

Lech Brywczyński

 

Krzyżacy i Prusowie: ile wojny, ile symbiozy?

 

krzyzacy i prusowie 1W 1331 r. Krzyżacy, dowodzeni przez komtura elbląskiego Hermana von Öttingen, dokonali najazdu na Sieradz i spalili miasto. Przeor dominikanów Mikołaj błagał po niemiecku komtura, którego znał ze swojego pobytu w Elblągu, o oszczędzenie klasztoru, na co usłyszał odpowiedź w języku Prusów: „Ne prest” (nie rozumiem).

 Stanisław Grabowski

 

Kalendarium Niepodległości (12)

 

Powitanie Józefa Piłsudskiego na Dworcu Wiedeńskim w Warszawie 12.XI.1916.

 

 

 

15 czerwca 1918

W Moskwie powstała Polska Komisja Wojskowa z gen. Józefem Hallerem jako przewodniczącym. Jego zastępcami zostali: płk Michał Żymierski, płk Leon Bobicki, mjr lek. Bronisław Nakoniecznikow-Klukowski, ppor. Wielogłowski. „W Moskwie nie zastałem już Hallera. Właśnie poprzedniego dnia wyjechał na Murmań. Podczas parudniowego swego pobytu w Moskwie zawarł umowę ze zreorganizowanym w początkach maja Wydziałem Wykonawczym Rady Zjednoczenia Międzypartyjnego, mocą którego została utworzona Polska Komisja Wojskowa w składzie kilku mianowanych przez Hallera oficerów oraz trzech członków zreorganizowanego Wydziału Wykonawczego Rady Zjednoczenia Narodowego: księdza Kazimierza Lutosławskiego, Władysława Michejdy i Zdzisława Oplustila, który z Woroneża przyjechał był w kwietniu do Moskwy z liczną grupą ochotników, co pod jego przewodnictwem ewakuowali się na północo-wschód z Charkowa w czasie pierwszego mego tam pobytu”. (Stanisław Grabski, Pamiętniki)

 

Yvette Popławska z Belgii

Na podstawie rozmowy z Danutą Błaszak i Anną Marią Mickiewicz

O książce „Kosmos literatów”. O tym, jak powstała książka, o początkach Internetu i promowaniu polskiej literatury.

 

Yvette PoplawskaY.P.: Trzymam w ręku książkę „Kosmos literatów” Piękna okładka, profesjonalna grafika, projektu Agnieszki Herman. Przyciąga oko.

Zawartość książki, to co jest pomiędzy okładkami, jest wartościowa i w jakiś sposób niezwykła. Niestandardowa antologia – każdy pisarz przedstawiony jest inaczej. Niektórzy poprzez twórczość, recenzję, notki biograficzne. Nie ma szablonów i to powoduje, że książkę chce się czytać całą, a nie tylko spojrzeć na nazwiska.

Trójmiasto bardzo mnie inspiruje

 

Z PIOTREM JANEM ULATOWSKIM, kompozytorem i pianistą, rozmawia Krzysztof Lubczyński

 

Ulatowski PiotrKiedy zaczęła się Pana przygoda z muzyką?

W moim rodzinnym domu w Kaliszu, w którym było pianino, na którym grała moja mama, bo dom był artystyczny. Bardzo wcześnie poczułem, że muzyka to jest właśnie ta sfera, w której wyrażam się najpełniej. Dla muzyki poniekąd wróciłem do Polski po latach pobytu w Niemczech, czym wprawiłem w zdumienie znajomych. Poza nielicznymi wyjątkami, artystą w pełni można być na własnej glebie ojczystej.